O spotkaniu

O spotkaniu

Exodus Młodych

Trudno opisać, czym jest Exodus Młodych…Musisz sam tu przyjechać, by poczuć ten niepowtarzalny klimat młodości, radości, koncertów, warsztatów, modlitwy i wspólnoty.

Jednego jesteśmy pewni! Spotkasz tu na pewno żywego Boga i prawdziwych przyjaciół, a do tego zachwycisz się pięknem urokliwego Roztocza 🙂

Wiele osób przeżyło tu pierwszą w swoim życiu szczerą i bezpośrednią spowiedź w formie przyjaznej rozmowy z księdzem. Inni namacalnie odkryli, że Bóg jest i jest tak blisko. Jeszcze inni poznali tu zupełnie inne oblicze Kościoła – żywego, radosnego i pełnego ciepła i miłości. Musisz więc być tu z nami, bo czas i miejsce to jest szczególne!!!

  • #13. spotkanie młodzieży w diecezji zamojsko-lubaczowskiej
  • Wspaniali zaproszeni goście! Oraz zespoły!
  • Ponad 1000 uczestników gościliśmy corocznie
image

#13 On Tu Jest!

Exodus Młodych 2023

XIII Exodus Młodych będziemy przeżywać pod hasłem „On Tu Jest”. Chcemy zwrócić uwagę na znaki obecności Chrystusa w liturgii, w drugim człowieku a także w pięknie stworzonego świata. Pragniemy podczas tegorocznego spotkania zachęcić naszych uczestników do refleksji nad bliskością Boga a jednocześnie doprowadzić do odpowiedzi na pytanie „czy w moim życiu dostrzegam Jego obecność i działanie?” W odpowiedzi na nie pomogą nam zaproszeni goście, koncerty, nabożeństwa, spotkania w grupach oraz warsztaty. My tam będziemy, ponieważ „On Tu Jest”, mamy nadzieję że i Ciebie nie zabraknie.

Do zobaczenia na Exodusie Młodych w Zwierzyńcu w dniach 22-25 sierpnia 2023 r. 😇

START

22 sierpnia 2023 godz. 14.00

MIEJSCE:

Ośrodek Camping ECHO w Zwierzyńcu Biłgorajska 5 22-470 Zwierzyniec

image

Skąd pomysł?

Troszkę historii

IDEA

Pomysł na EXODUS MŁODYCH, czyli spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej dojrzewał wolno od dłuższego czasu. Zaczęło się w 2009 r., kiedy ks. Jarek Kędra i ks. Piotr Spyra postanowili wypocząć po trudach roku szkolnego gdzieś na łonie natury. A że lubią wypoczywać z młodzieżą – zaprosili do tego wypoczynku młodzież ze swoich miejscowości, wspólnot i różnych znajomych. Tym sposobem spędzili tydzień w malowniczej miejscowości Wólka Biska k. Księżpola. Czas upłynął niesłychanie szybko. W planie dnia mieliśmy: modlitwy poranne,  Eucharystia,  sport (siatkówka, koszykówka, piłka nożna, kajaki), konferencja na na taki temat, jaki chciała młodzież, gry i zabawy zespołowe (dwa ognie, podchody, mafia, a nawet szachy xD), modlitwy, szkoła liturgiczna i szkoła śpiewu,  “klimaciaste” nabożeństwo wieczorne, śpiewy, ognisko, film i dyskusja, wycieczka. Grupa bardzo zżyła się ze sobą, również dzięki cudownym animatorom – harcerzom. Kilka razy udało się nawet spotkać w ciągu roku i powspominać razem przeżyte chwile. Był to również czas, gdzie każdy znalazł wreszcie trochę czasu, by pomodlić się, by tak naprawdę spotkać się z Bogiem i naładować duchowe akumulatory pozytywną energią ( w sensie – łaską Bożą) na kolejnych kilka miesięcy.

Dołączył do nas ks. Krystian Bordzań i postanowiliśmy wspólnymi siłami zrobić coś więcej – coś na wzór tego spotkania, tylko że na dużo większą skalę.  Zaprosić ciekawych gości, zespoły muzyczne i znacznie więcej młodzieży, zwłaszcza z grup i wspólnot modlitewnych naszej diecezji, choć nie tylko. To “coś” nazwaliśmy Exodus Młodych. Exodus to piękne biblijne słowo. Oznacza wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej i wędrówkę przez pustynię. Każdy z nas (zwłaszcza młodych!) potrzebuje takiego czasu i miejsca exodusu, aby wyjść ze swoich słabości, nałogów, grzechów i nauczyć się wędrować prosto przez życie. Nie jest to wcale łatwe, dlatego chcemy się wzajemnie wspierać. Nie ma nic lepszego, niż spotkać na swojej drodze ludzi, którzy podobnie myślą, mają podobne ideały, ale też i borykają się z podobnymi problemami i wraz z nimi odkrywać działanie Boga w swoim życiu. Tego wszystkiego chcemy doświadczyć na naszym spotkaniu, które pobłogosławili nasi biskupi i ciągle nas w nim wspierają!

DLA KOGO TO SPOTKANIE?

Dla każdego, kto czuje się młody,

  • chce poznać ciekawych ludzi,
  • należy do jakiejś grupy religijnej, albo jest niezrzeszony 🙂
  • ma w sobie za dużo energii, albo jest w totalnej depresji
  • chce poznać Boga, nauczyć się modlitwy, zrozumieć swoją wiarę
  • chce spojrzeć na swoje życie inaczej i  zrozumieć w końcu siebie i innych
  • chce przeżyć rekolekcje, coś w sobie zmienić, pozbyć się swoich problemów  = nawrócić się
  • doświadczyć wielkiej miłości Boga oraz życzliwości i przyjaźni ludzi
  • ma 4 dni wolne pod koniec sierpnia
  • nie boi się spać w namiocie 🙂
  • wrócić do domu uśmiechnięty :):)

W JAKI SPOSÓB CHCEMY TO OSIĄGNĄĆ?

Mamy te swoje sposoby 🙂 A tak naprawdę, to nic nowego nie wymyślimy ponad to, co trwa w Kościele już od wieków. Są to wspaniałe drogi do nawrócenia. Cudowne, choć często nieodkryte skarby:

  • konferencje – na ważne, życiowe tematy, prowadzone przez ciekawych ludzi
  • świadectwa – nic tak nie przemawia do nas, jak człowiek, który doświadczył w życiu Boga i teraz dzieli się swoją historią
  • liturgia – piękna liturgia unosi człowieka prawie do nieba, zwłaszcza, jeśli zrozumiesz jej głębię, znaki, symbole
  • adoracja – gdy serce mówi do serca, jakże blisko jesteś wtedy Panie mój…
  • modlitwa – to przecież szczera rozmowa z kimś ukochanym, a nie klepanie paciorka 😉
  • nabożeństwa wieczorne – w naszym wykonaniu to będzie misterium spotkania człowieka z Bogiem
  • spowiedź – kiedy czujesz, że zrzucasz z siebie jakiś wielki ciężar, ogarnia cię wielka radość, miłość i pokój, bo wszystko można zacząć od nowa
  • śpiew – profesjonalni muzycy będą wprowadzać nas swoim śpiewem w przestrzeń sacrum
  • pantomimy, teatr – pomogą lepiej zrozumieć nas samych  i na długo utkwią w pamięci
  • rekwizyty i symbole – każde spotkanie będzie obracać się wokół głównego tematu. Podobnie jak na Lednicy – uczestnicy otrzymają jakiś gadżet związany z tematem przewodnim
  • koncerty – to, co tygryski lubią najbardziej 🙂 nie ma to jak wykrzyczeć się, poszaleć i potańczyć
  • i dużo, dużo więcej 🙂

 

KTO NAM POMAGA?

Wiele życzliwych osób i instytucji. Mamy wielkie nadzieje, że nasze spotkanie każdego roku będzie gromadzić coraz większą liczbę młodzieży z różnych wspólnot modlitewnych, ale również tych którzy dopiero będą chcieli po powrocie do domu włączyć się do jakiejś grupy w parafii. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli wszystkich większych ruchów modlitewnych, w których gromadzi się młodzież naszej diecezji.

Cieszymy się, że honorowy patronat objął nad nami Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Mamy również wielu przyjaciół w mediach, którzy ciepło wyrażają się o naszej inicjatywie i pomagają nas zareklamować.

Szczególne podziękowania kierujemy do gospodarza miejsca – ks. Błażeja Górskiego który udostępnia nam część swojej parafii i swojego wielkiego serca. Te same słowa podziękowania kierujemy do ks. Janusza Wyłupka, proboszcza  Nowego Lublińca, gdzie gościliśmy w 2010 roku.

Niezwykle ważne są dotacje finansowe, dzięki którym możemy zorganizować to spotkanie. Pomaga nam w tym fundacja “Pamięć i tożsamość z Lubaczowa”. Czekamy na Waszą pomoc, zarówno tę duchową, jak i materialną.

DZIŚ

Dziś spotkanie tak się rozrosło, że swoim zasięgiem obejmuje już nie tylko diecezję zamojsko-lubaczowską, ale również całą Polskę. W związku z tym zmieniliśmy nawet nazwę: Spotkanie Młodzieży w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Nie trzymamy się schematów, staramy się za każdym razem ubogacać spotkanie, iść z duchem czasu i aktualnymi potrzebami Kościoła. Tego wymaga od nas współczesny świat. Bardzo nam zależy na opinii zwrotnej naszych uczestników, dlatego po każdym spotkaniu uważnie czytamy ankiety i analizujemy, co można poprawić, aby spotkanie było jeszcze bardziej owocne i przyjazne dla uczestników. Każdego roku dobieramy temat, który rozeznajemy w oparciu o bieżące wydarzenia w świecie i Kościele. Pod tym kątem dobieramy też gości, aby z mocą opowiedzieli swoje świadectwa i ukazali żywego Boga.