Tau

Tau

Raper

Tau – polski raper, wokalista, beatboxer oraz producent muzyczny. Znany wcześniej jako Medium, pod tym pseudonimem nagrał też większość swoich produkcji. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w roku 2000 i jego pseudonim brzmiał wtedy BMC.

Poza karierą solową, współtworzy również duet Egzegeza oraz projekt o nazwie Pokój Nauczycielski.

Biografia

Medium przyszedł na świat w 1986 roku w Kielcach i tam wychowywał się całe życie. W dzieciństwie grał w przedstawieniach razem z kabaretem “Lelum polelum”. Swoje pierwsze kroki w hip hopie Medium stawiał na początku 2000 roku, kiedy tworzył na programie z gotowymi samplami. W wywiadzie dla Magazynu hip-hop raper powiedział, że już na początku nowego milenium pod pseudonimem BMC nagrał swoje pierwsze demo pod tytułem Pierwsze tchnienie. W 2003 nagrał kolejną płytę, bity tworzył w Fl-u, a wokal nagrywał w studiu u znajomego.

Przez następnych kilka lat Medium nie udzielał się na żadnych projektach, skupiając się głównie na doskonaleniu swoich umiejętności. W 2008 roku ukazał się jego pierwszy nielegal zatytułowany Seans spirytystyczny, który spotkał się z dużym uznaniem społeczności internetowej. W tym samym roku raper wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie spędził wakacje.

W 2010 roku ukazał się drugi nielegal rapera Alternatywne źródło energii, który wyprodukował samodzielnie. Masteringowi nagrania poddał łódzki raper O.S.T.R., który wystąpił także gościnnie w jednym utworze. Płyta również zyskała przychylność publiczności co przyczyniło się do podpisania przez Mediuma kontraktu wydawniczego z wytwórnią Asfalt Records.

W sierpniu 2011 utwór Mediuma “Deklaracja miłości” znalazł się na na kompilacji Popkiller młode wilki wydanej przez branżowy serwis informacyjny Popkiller. W tym samym roku ukazał się pierwszy legalny album rapera zatytułowany Teoria równoległych wszechświatów. Album podobnie jak dwa poprzednie został w całości wyprodukowany przez Mediuma. Wydawnictwo zostało nagrodzone przez portal Popkiller w kategorii “Odkrycie roku”.

20 listopada 2012 roku premierę miał dwupłytowy album artysty zatytułowany Graal, na którym gościnnie pojawili się Te-TrisBisz, O.S.T.R., członek amerykańskiej grupy Blackalicious, Gift of Gab oraz dziennikarka Radiowej Czwórki – Justyna Dżbik. W 13 lutego 2013 r. Medium opuszcza Asfalt Records i powołuje do życia własną wytwórnię pod nazwą Bozon Records.

28 czerwca Medium wraz z Galusem jako Egzegeza ukazali album Księga słów. Nagrania były dostępne w sprzedaży jedynie poprzez stronę internetową wytwórni Bozon Records. Wydawnictwo zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych. W ramach promocji płyty jak i nowej wytwórni raper odbył pod koniec roku trasę koncertową Bozon Records Tour. Trasę promował utwór “Traper” który stał się jednym z większych hitów Mediuma. Pod koniec 2013 roku raper przyjął nowy pseudonim – Tau.

Na początku 2014 roku raper powiedział, że jego najnowszy album ukaże się pod koniec roku i będzie nosił nazwę Raj. We wrześniu Tau ogłosił jednak, że jego najnowszy album zatytułowany będzie Remedium i zostanie wydany 3 grudnia 2014 roku. Pierwszy singel “Logo Land” wraz z teledyskiem pojawił się na oficjalnym kanale Bozon Records, 24 września 2014 roku. Drugi singel “List motywacyjny” z gościnnym udziałem Palucha ukazał się 28 października 2014. Tego samego dnia pojawił się teledysk promujący wydawnictwo. Następny singiel z wideoklipem pt. “BHO” miał premierę 10 listopada 2014 roku. Gościnnie udzielili się na nim Bezczel oraz Klaudia Duda. Ostatni, czwarty singiel “Remedium” został udostępniony wraz z klipem 2 grudnia 2014 roku. Następnego dnia album ukazał się w całości. Poza wymienionymi osobami w singlach, gościnnie na płycie znaleźli się BukaKaliZeus, Agnieszka Musiał oraz amerykański zdobywca nagrody Grammy – Lecrae.

Źródło: http://pl.hhpl.wikia.com/wiki/Tau