2018 – Duch wskaże Ci drogę

Już po raz ósmy, w Zwierzyńcu przy obiektach Ośrodka Turystycznego Echo odbędzie się Exodus Młodych, czyli Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Tegoroczne spotkanie będzie miało miejsce w dniach 21 – 24 sierpnia. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Czym jest Exodus Młodych? Trudno opisać w kilku zdaniach. Żeby poznać panujący podczas spotkania niepowtarzalny klimat młodości, radości, koncertów, warsztatów, modlitwy i wspólnoty, po prostu trzeba przyjechać do Zwierzyńca.

Ale Exodus Młodych to coś więcej, bo historia tego wydarzenia jest bogatsza…

Zaczęło się w 2009 r., kiedy ks. Jarosław Kędra i ks. Piotr Spyra postanowili wypocząć po trudach roku szkolnego gdzieś na łonie natury. A że lubią wypoczywać z młodzieżą – zaprosili do tego wypoczynku młodzież ze swoich miejscowości, wspólnot i różnych znajomych. Na miejsce odpoczynku wybrali Wólkę Biska k. Księżpola. W planie dnia znalazły się: modlitwy poranne, Eucharystia, sport (siatkówka, koszykówka, piłka nożna, kajaki), konferencja na taki temat, jaki chciała młodzież, gry i zabawy zespołowe, modlitwy, szkoła liturgiczna i szkoła śpiewu, nabożeństwo wieczorne, śpiewy, ognisko, film i dyskusja, wycieczka. Spotkania te, kontynuowano w latach kolejnych i nadano im nazwę Exodus Młodych. Exodus to piękne biblijne słowo. Oznacza wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej i wędrówkę przez pustynię. Każdy z nas, zwłaszcza ludzie młodzi potrzebuje takiego czasu i miejsca exodusu, aby wyjść ze swoich słabości, nałogów, grzechów i nauczyć się wędrować prosto przez życie. Nie jest to wcale łatwe, dlatego istnieje potrzeba wzajemnego wsparcia, bowiem nie ma nic lepszego, niż spotkać na swojej drodze ludzi, którzy podobnie myślą, mają podobne ideały, ale też i borykają się z podobnymi problemami i wraz z nimi odkrywać działanie Boga w swoim życiu.

Tego wszystkiego można doświadczyć na Exodusie Młodych w Zwierzyńcu. Na Spotkaniu młodych można przede wszystkim spotkać żywego Boga i prawdziwych przyjaciół, a do tego zachwycić się pięknem urokliwego Roztocza.

Temat tegorocznego spotkania nawiązuje do wydarzeń, które dzieją się w tym roku w Kościele, bo wierzymy, że trzeba odczytywać, co Duch mówi do Kościoła dziś. Tym, co godne zauważenia to to, że przeżywamy Rok św. Stanisława Kostki a w październiku odbędzie się Synod Młodzieży w Rzymie.

Jak informują organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia, „św. Stasio Kostka mawiał wielokrotnie, że jest stworzony “do wyższych rzeczy”. Chcemy odkryć, te wyższe rzeczy, czyli żywego Boga, który chce naszego szczęścia tu na ziemi i w Niebie. Drogą do tego szczęścia jest nasze powołanie, dlatego zaprosiliśmy w tym roku wspaniałych świadków różnych powołań: charyzmatycznego księdza, cudowne małżeństwo i gorliwą siostrę zakonną, aby przybliżyli nam swoje powołania i pokazali te różne drogi, do których zaprasza nas Pan Bóg.

Gośćmi specjalnymi tegorocznego spotkania będą: Małżeństwo: Monika i Marcin Gomułkowie; Ks. Dominik Chmielewski SDB, Raper TAU; s. Wirginia Mielcarek – Dominikanka, Zespół ewangelizacyjny Guadalupe oraz zespół NIEMAGOTU.

Ponadto program tegorocznego Exodusu Młodych w Zwierzyńcu nawiązuje do Program Duszpasterski “Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Duch Święty jest wciąż za mało znaną osobą, dlatego Kościół zaprasza nas, by odkryć Jego działanie. Podczas tegorocznego Exodusu Młodych, organizatorzy pragną pomóc odkryć Osobę Ducha Świętego, który jest przewodnikiem.

Szczegółowe informacje na temat zapisów samego wydarzenia, znajdziemy na stronie internetowej: exodusmlodych.pl.

Ks. Krzysztof Hawro