2011 – Mocni Nadzieją

„Mocni nadzieją” to jakby echo pielgrzymki Jana Pawła II do Zamościa sprzed 12 lat. Pod takim hasłem odbyło się w Zwierzyńcu od 23 do 26 sierpnia tegoroczne spotkanie młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Exodus Młodych stanowi konkretną realizację papieskiej idei „nowej ewangelizacji”. Chociaż spotkanie zakończyło się już jakiś czas temu, trzeba przyznać, że uformowało się środowisko ludzi związanych z Exodusem, tworzy się pokolenia Exodusu.

W Internecie na stronie www.exodusmlodych.pl można obejrzeć dynamicznie zmontowany reportaż relacjonujący festiwal. Widać tam rozkładane namioty, scenę, koncerty, radosną młodzież, ale przede wszystkim w tle wyczuwa się bijące serce, prawdziwe życie. Młodzi wiedzą, że spotykają się w Imię kogoś naprawdę wielkiego. Świadczy o tym wypowiedź jednego z uczestników: „Tu przechadza się Bóg”.

Exodus Młodych stał się w naszym regionie znaczącym wydarzeniem. Spotkaniem interesowały się telewizja, radio, a w lokalnej prasie opublikowano obszerne reportaże. Wołczyn, Supraśl nad Bugiem, Kalwaria Pacławska, Pliszczyn to miejsca, gdzie odbywają się podobne wydarzenia organizowane przez zakonników. Exodus Młodych tworzą natomiast kapłani diecezjalni: ks. Jarosław Kędra, ks. Krystian Bordzań, ks. Piotr Spyra oraz ich liczni współpracownicy: duchowni i świeccy. Wobec wielkiego wysiłku organizatorów bardzo konkretnie brzmią słowa Księdza Biskupa Wacława Depo: „Duża nadzieja to ofiarować swoje życie innym”.

Strzałem w dziesiątkę jest wybór nazwy spotkania – Exodus, czyli „wyjście”. Abp Bruno Forte w książce „Istota chrześcijaństwa” wyjaśnia, że słowo „exodus” oznaczy potrójne wyjście człowieka: po pierwsze  – wyjście ku Bogu, po drugie – ku własnemu wnętrzu i po trzecie – ku bliźnim. To wszystko dokonuje się w ciągu kilku dni spotkania. Młodzi uwielbiają niespodzianki i Pan Bóg hojnie ich nimi obdarza. Taką niespodzianką może być spotkanie drugiego człowieka, piękny śpiew albo przebłysk, gdy ktoś odkrywa sens wiary. Nieraz chwila, zapamiętany obraz, słowo, albo wewnętrzne natchnienie stają się drogowskazem na całe życie. Wówczas uczestnik takiego spotkania mówi z rozbrajającą szczerością – „dotknął mnie Bóg”. Centrum Exodusu Młodych stanowi zawsze spowiedź święta – osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem.

Exodus to przecież forma nowoczesnych rekolekcji. W tym roku centralny temat stanowiła nadzieja – jedna z cnót boskich. Przewodnikami w jej odkrywaniu byli ks. bp Wacław Depo, ks. bp Mariusz Leszczyński, ks. Eugeniusz Derdziuk, o. Rafał Szymkowiak OFM Cap, Lech Dokowicz, Marcin Jakimowicz,  Bartek Jaskot, zespół Siewcy Lednicy, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit. Ks. Krystian Bordzań powiedział: „Odkrywamy Exodus jako miejsce świadków. Świadectwo umacnia i buduje”. Właśnie dlatego z każdym dniem coraz mocniej brzmiały słowa wyśpiewywane przez rewelacyjnych Anielsów: „Jesteśmy mocni nadzieją”.

Kto przyjeżdża na Exodus? Odpowiedź brzmi – ludzie, którzy chcą być szczęśliwi, ludzie, którzy szukają Boga. Ale także ci, którzy usłyszeli, że na Exodusie gra niezły zespół, że do Zwierzyńca ma przyjechać osoba znana z pierwszych stron gazet. Później dzieją się jednak niesamowite rzeczy. Świadczą o tym wypowiedzi uczestników, którzy na pytanie „czym jest dla Ciebie Exodus” odpowiedzieli:

 

Ania: „Exodus jest szansą dla młodych, którzy nie należą do żadnej wspólnoty młodzieżowej, a tu mogą poznać nowe formy pobożności. Mogą poznać ludzi, którzy żyją w wielkim świecie a nie wstydzą się świadczyć o Panu Bogu. W żadnym przypadku nie można oddzielać życia prywatnego  od wiary”.

Ola: „Tych kilka dni było dla mnie odskocznią i zatrzymaniem się w natłoku różnych obowiązków”.

Michał: „Sierpniowe spotkanie w Zwierzyńcu uwrażliwia na wszystko, co duchowe. Jest to bardzo potrzebne wobec świata, który jest zajęty wyłącznie tym, co tu i teraz. Przecież prawdziwe życie, to życie wewnętrzne”.

 

Coraz częściej mówi się, że Polska jest już krajem misyjnym. Takie spotkania jak Exodus Młodych są odpowiedzią na potrzeby naszych czasów. Warto zainteresować się ewenementem tego spotkania, które na dziś jest potężnym narzędziem ewangelizacji. Warto wspierać to dzieło poprzez modlitwę i obecność, albo nawet przez kliknięcie zakładki „Lubię to”.  Czekamy  na kolejne inicjatywy, na kolejny Exodus. Skoro do tej pory hasła brzmiały: „Radość Wiary” i „Mocni Nadzieją”, a więc w przyszłym roku tematem przewodnim będzie Miłość.

Ks. Grzegorz Bartko